bruska na paty

Ztvrdlé a rozpraskané paty? Co s tím!

Slunce, krátké sukýnky, sexy nožky v 10-ti centimetrových podpatcích s otevřenou patou i špičkou! No nezní to krásně? Úplně z toho srší léto. Taky se tak rádi procházíte po písčitých plážích, botky visící jen na dvou prstech? Scénka jak z nějaké laciné slaďárny, ale co už, my ženy jsme už holt takové.

Někdy se ovšem stává, že na holé nohy, respektive holá chodidla nemáme ani pomyšlení.

A za vše mohou naše paty. Rozpraskané a vysušené paty, kvůli kterým se stydíme vysvléci si i ponožky. Trápí vás také? Promazávání různými mastmi a krémy na tento problém nestačí

Nezoufejte a obohaťte se o typy a triky jak se k tomuto problému nejenom stavět, ale jak mu dokonce předcházet!

 

Ztvrdlé paty jsou, obzvláště po zimě častým problémem mnoha žen v celém světě. Ačkoli se může zdát jde o problém pouze a čistě estetický, nemusí tomu být vždy jen tak. Ano dokáže samozřejmě pořádně potrápit mysl a snížit naše sebevědomí. Nažloutlá, ztvrdlá a zhutnělá kůže přece jenom není zrovna nejlepší vizitkou, jakou se chceme před ostatními prezentovat. Leckdy však může však vést až k skutečně závažným dermatologickým problémům. Mezi ty mohou patřit různá hluboká bolestivá popraskání kůže či různá infekční onemocnění.

 

Proč paty tvrdnou a loupou se?

 

Za celým tímto nepříjemným dějem stojí v první řadě nedostatečná hydratace. Paty nás totiž na rozdíl od zbytku těla jen málokdy napadne krémovat a různě natírat tak často, jako to děláme třeba s kůží na rukou. Zkuste si na ně však občas také vzpomenout a promazat i je. Jistě vám budou více než vděčné.

Mezi dalším jednoduché důvody, proč suchá kůže na patách vzniká je chůze. Především, je-li na chodidlo nohy vyvíjen silný tlak. Pokud často nosíte boty nekvalitní, nebo ty s hodně nízkou podrážkou, mohou vás zasáhnout právě tyto problémy. Takový celodenní nákup se tak na pokožce vašich nohou může nepěkně podepsat.

Tvrdá a suchá kůže v oblasti pat může taky mít za příčinu i nedostatek zinku, železa a omega-3 mastných kyselin.

Chodidla se vám mohou začít loupat také při nedostatečné hygieně v této oblasti, nebo jen bohužel jednoduše patříte mezi ty chudáky, kteří k tomuto “onemocnění” mají genetické predispozice.

Nakonec pak musíte brát v ohled také svou váhu a svůj věk. Oba faktory mají na suché paty významný vliv.

 

Jak se s tvrdými patami vypořádat?

 

Primárním řešením by se měla stát zvýšená hygiena a každodenní péče o vaše chodidla, za pravidelného užívání  kvalitních a hutných hydratačních krémů.

 

Pokud už jsou vaše paty ve stavu naprosté “nepoužitelnosti” obraťte se na domácí lékárnu.

Své nohy ponořte na asi patnáct minut do teplé vody a po uplynulé době na postižená místa naneste směs vazelíny a citronové šťávy.

Další dobrou a léty prověřenou babskou radou je užití dužiny od banánu. Z té si udělejte “obklad”, přiložte jej na asi deset minut na popraskané a tvrdé paty. Dužina by měla prasklinky vyčistit a tvrdou kůži zjemnit.

Nohy také můžete zkusit pravidelně smáčet v lázni obsahující směs parafínu a hořčičného oleje.

Pokud si to situace mimořádně nevyžaduje, nekoupete se v příliš horké vodě, která pokožku celého těla, tedy i chodidel dovede nepříjemně vysušit.

Hledáte speciální pomocníky? Zkuste pilníky na paty!

 

I přes veškerou preventivní a kosmetickou péči je někdy nutné trošku přiostřit. Skvělým skřítky pomocníčky se mohou stát právě pilníky na paty. V kombinaci s další vhodnou péčí můžete mít pokožku svých nožek hebkou jako dětskou prdýlku! A nemusíte se vůbec bát. Žádné surové oškrabávání se konat nebude. Jde spíše o takové šimrání a je to vlastně docela příjemná relaxace.

Trh nám nabízí hned dva druhy těchto vychytávek. Manuální a elektrické. Je jen na vás, které dáte přednost.

 

Ruční brusky jsou většinou vyrobeny z kvalitního a tvrzeného skla. Je s nimi možná o něco více práce, než s jejich elektronickými bratříčky, ale oproti nim mají téměř neomezenou životnost.Nedosáhnete takového výsledku jako s elektrickými strojky.

 

Elektronické strojky s rotační hlavicí jsou velice účinnou zbraní proti šupinatým nohám. Pokud budete jemnými a krouživými pohyby pečlivě přejíždět těmito pilníky po své ztvrdlé kůži, za pár minut se budete moci chlubit kůží hladkou a hebkou na dotek. Ačkoli jsou o něco dražší, než pilníky  ruční, musíte počítat s tím, že za kvalitu se platí a vaše nohy, ty kvalitu poznají.

Tak Vyzkoušejte například:

 

Scholl Velvet Smooth Diamond Pink za ceny od 749 kč >>>

 

Pokud však na podobné kosmetické vychytávky nejste, zkuste se sblížit s matkou přírodou a vycházet na každodenní procházky na boso. Nerovný terén pokožku vašich chodidel pěkně obrousí a vyhladí. Jen si dávejte pozor na střepy, špičaté kamínky a všemožné nepříjemnosti, které vás při takových procházkách mohou potkat.

 

Cesta za pěknými a hladkými chodidly je jistě během na dlouhou trať. Jakmile s pravidelnou péčí přestanete, může se lehce stát, že se vám hrubé paty vrátí cobydup, tak na to pamatujte.

Na druhou stranu. Ruku na srdce, je taková každodenní péče opravdu tak časově nákladnou a nepříjemnou záležitostí? Vezmete-li tyto kosmetické rituály za správný konec, mohou všechny tyto otravné nutnosti nakonec skončit jako velice příjemná relaxace. Tak se překonejte. Jistě si to nakonec zamilujete.

Hodnocení
Jméno
Lucka
Datum
Komentář
Díky Hani za pekny clanek :)
Hodnocení
5

About Hanka

Hanka
Ahoj, jsem Hanka. Baví mě fitness, zdravá strava a věčný boj s nadbytečnými kilogramy :) Pokud máte zájem o uveřejnění článku, či cokoliv jiného, klidně napište :) xfit.redakce@gmail.com