Testosteron

Testosteron. Máte ho dostatek?

Zdroj: http://xman.idnes.cz/

 Testosteron. Máte ho dostatek?

Testosteron je mužský pohlavní hormon, který ovlivňuje vznik typických mužských sexuálních znaků. Kromě toho také působí na mozek, svaly a kosti. Je tedy pro muže velmi důležitý. S věkem často dochází k ubývání hormonů v těle muže a tím dochází ke zhoršení fyzického i psychického stavu. Tento stav je také označován jako andropauza – tedy jakýsi „mužský přechod“. Úbytek hormonů však může postihnout i mladé muže.

Jak se projevuje snížená hladina testosteronu?

Nedostatek testosteronu se hlásí mnoha nepříjemnými způsoby. Jedná se většinou o problémy v oblasti sexuální, tělesné a psychické. Na internetu je mnoho dotazníků, které pomohou při vyhodnocení Vašich obtíží. Nejčastěji si muži pociťují tyto obtíže.

  • Poruchy erekce
  • Snížení libida a vzrušivosti
  • Ochablost svalů, bolest kloubů a svalů
  • pocení, slabost, návaly horka
  • únava, ztráta energie
  • deprese, podrážděnost
  • problémy s pamětí a koncentrací

 

Jaké jsou příčiny nedostatku testosteronu?

Příčinou nedostatku mužského hormonů mohou být různé. Na vině může být zánět varlat, či úraz. Častěji se nedostatek projeví při chronickém onemocnění jater, či ledvin. K problémům zásadně přispívá také obezita, užívání drog, alkohol a léky. Dalším vysvětlením může být již zmíněná andropauza – tedy úbytek hormonů u stárnoucích mužů.  Vyhledat lékaře by měli všichni muži, které obtěžuje delší dobu více zmíněných projevů najednou.

Léčba

Pro vyhledání adekvátní léčby je nutné především zjistit přesnou příčinu, kterou určí lékař. Řešení problémů je možné pomocí gelu, tablet nebo injekcí. Jako každé léky, mají i tyto možné nežádoucí účinky. V případě, že se vyskytnou v závažné míře, je potřeba změnit léčebné prostředky.

Kam se s problémem obrátit?

Pomoc můžete vyhledat u svého praktického lékaře. Léčbou hormonálních poruch se také zabývají urologické kliniky ve spolupráci a endokrinologií.  Nedostatek testosteronu se dá jednoduše zjistit a léčit. Neodkládejte tedy léčbu, stačí účinné tablety.
970E
 

About Sarivita Sarivita