dokonala-zena.cz_fertility-ivf_eu_nahledovy

Stát chce hradit umělé oplodnění ženám do 40 let věku. Navzdory nízké šanci na úspěch

Žen, které se pro mateřství rozhodují ve vyšším věku, v poslední dekádě výrazně přibylo. Přirozeně stoupá i zájem o umělé oplodnění, protože úspěšnost přirozeného početí s přibývajícími léty výrazně klesá. Procedura je momentálně hrazena z pojištění do 39 let věku, starší ženy musí zákrok hradit z vlastní kapsy. Ministerstvo však plánuje změnu a pravděpodobně dá šanci i o rok zájemkyním.

Posunutí věkové hranice z 39 na 40 let bylo začleněno do novely zákona o zdravotním pojištění. Zákonodárci však tímto krokem rozdmýchali ostrou debatu mezi odborníky. Mnohým z nich se nelíbí, že šance na úspěšné umělé oplodnění není nijak závratná. Ba naopak – „zadaří“ se jen velmi malé skupině zájemkyň. Zároveň roste riziko vrozené vady a zvyšují se celkové nálady zdravotních pojišťoven.

happy pregnant woman touching her big belly

Záměr ministerstva zkritizoval především viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. Zdůraznil, že se pojišťovny potýkají s nedostatkem finančních prostředků na operace, které jsou nezbytné pro záchranu lidských životů, a nyní se ministerstvo rozhodlo pro vydání desítek milionů korun za zákroky, jež by si mohly zájemkyně uhradit ze svého. Dodal, že rozhodnutí mohly ovlivnit soukromé kliniky a nepřímo tím narazil na společnost Hartenberg Capital – jednoho z nejvýznamnějších hráčů a součást svěřeneckého fondu premiéra Andreje Babiše. Takovou motivaci však ministerstvo prostřednictvím svého mluvčí popřelo. Údajně jde o projev podpory návrhu ze strany mnoha gynekologů, zástupců pojišťoven a dalších odborníků.

Jedním ze zastánců prodloužení hrazené léčby je pražský gynekolog Pavel Darebný (Ústav pro péči o matku a dítě). Podle něj by se posunutí hranice o jediný rok v ekonomickém či medicínském smyslu nijak dramaticky neprojevilo.

Zda návrh projde, není jasné, momentálně je v připomínkovém řízení a stát se může ledacos. Momentálně je asistovaná reprodukce hrazena do 39. narozenin, a to v rámci čtyř pokusů.

About Hanka

Hanka
Ahoj, jsem Hanka. Baví mě fitness, zdravá strava a věčný boj s nadbytečnými kilogramy :) Pokud máte zájem o uveřejnění článku, či cokoliv jiného, klidně napište :) xfit.redakce@gmail.com