obezita u dětí

Obezita u dětí

Obezita u dětí

 

Jestliže dítě bojuje se silnou nadváhou, je to vážný problém nejen pro něj v dané chvíli, ale především vážný problém do budoucna. Jen pro představu – asi necelá polovina obyvatel ČR bojuje s nadváhou a z toho je asi pětina osob obézních. Což je sice varovné číslo, nicméně se očekává v následujících letech další nárůst, neboť již téměř deset procent dětské populace právě bojuje s dětskou obezitou. To je nejen obrovské číslo, ale především hrozivý fakt, který by měl mnohé přimět k tomu, se nad celou problematikou zamyslet.

 

Vše již v nejmladším věku

obezita u dětí

obezita u dětí

Když máme malé dítě, většinou prvorozené, nejraději bychom mu dali vše. Je pro nás zvláště důležité a i možná středem vesmíru. Jenže právě proto bychom měli pamatovat, že již v mladém věku, prakticky od narození se formují stravovací návyky a především tvoří tukové buňky. Novorozeně a malé dítě je odkázáno na mateřské mléko (v případě alergie samozřejmě výjimka) a posléze i příkrmy. Ty jsou stanovené od určitého měsíce, a to především proto, že obsažené složení je právě vhodné jen pro děti od určitého věku a má se dodržovat. Nejdůležitější je boj s dětskou obezitou – doporučeme, nechte si poradit.

 

Vývin tukových buněk

Právě v kojeneckém věku se vyvíjí tukové buňky, takže pokud budeme dítě přejídat, případně mu dávat stravu, která není určena, pak se tukové buňky rozmnoží a dítě bude mít posléze, v dospívání i dospělosti s největší pravděpodobností problémy s nadváhou či obezitou. Zkrátka bude mít jedinec více tukových buněk, než by bylo v normě. Záleží pak také i na velikosti těchto buněk, to se odvíjí od příjmu energie, jež není spotřebována a ukládá se. Každopádně více tukových buněk je základem předpokladu, že problém s nadváhou se bude daného jedince týkat.

 

Rodič je příkladem pro dítě

Máte-li dítě, dbejte tedy na to, aby se nepřejídalo, ale aby také mělo dostatek pestré stravy. Je samozřejmě nutné, aby se tak dělo od prvního dne jeho života. Pamatujte také na to, že se stravovací návyky dědí. Tudíž pokud vy sami se přejídáte a trpíte nadváhou, měli byste jít příkladem a co nejdříve tuto potíž vyřešit, nejen pro sebe, ale i pro své dítě.

 

Šikana a vyčlenění ze společnosti

Dítě, které trpí nadváhou, případně obezitou je automaticky tak nějak vyčleněno z kolektivu, ze společnosti. Je prostě jiné a vrstevníci jsou dost často nepříjemní, své obézní spolužáky třeba i šikanují, posmívají se a všemožně vyčleňují. Takové dítě nikdy nemůže být šťastné, projeví se to i nejspíš na výsledcích ve škole, sníženém sebevědomí a stresu, depresích. To by měl být dost silný varovný signál k tomu dětské obezitě zabránit ihned v počátcích.

 

About Hanka

Hanka
Ahoj, jsem Hanka. Baví mě fitness, zdravá strava a věčný boj s nadbytečnými kilogramy :) Pokud máte zájem o uveřejnění článku, či cokoliv jiného, klidně napište :) xfit.redakce@gmail.com