dokonala-zena.cz_bioderma-cz_com_nahledovy

Krásné opálení bez pigmentových skvrn? Můžete ho mít i vy!

Po bronzové pokožce touží téměř každá žena. Vrátit se z dovolené jako ředitelka vápenky je to, co určitě nechcete. Ještě před sto lety bylo opálení vnímáno jako nežádoucí, protože si ho veřejnost spojovala s nejprostší vrstvou obyvatel pracující v zemědělství. Dnes je naopak v módě a snažíme se, aby nám vydrželo co nejdéle. Sluneční paprsky však mohou zapříčinit jev, který vnímáme velmi nelibě. Když se na kůži objeví pigmentové skvrny, panikaříme. Naštěstí nejde o nic, čemu nelze poměrně snadno předcházet. Rozšiřte si obzory a připravte se na letošní léto v předstihu.

Proč se pigmentové skvrny tvoří?

Když se pigmentové skvrny na pokožce objeví poprvé, přirozeně vás napadne, zda s vámi není něco v nepořádku. Obavy obvykle nejsou na místě. Hyperpigmentace neboli nadbytečná tvorba tmavších skvrn na pleti je poměrně běžná záležitost a většinou nesouvisí s onemocněním. Pokud máte přesto dojem, že skvrny nemají standardní podobu (např. se zvětšují, hranice se rozpíjejí do okolí, krvácí nebo se na jejich povrchu objevuje uzlík…), neváhejte s návštěvou odborníka.

Woman preparing for cosmetic plastic surgery

Nejčastější příčinou nadprodukce kožního barviva je vystavení pokožky slunečnímu záření. K dalším důvodům patří hormonální změny (během těhotenství se s pigmentovými skvrnami potýká 50 – 70 % žen) a užívání některých medikamentů.

UV ochrana jako štít, co chrání vaši pokožku

Nikdy nepodceňujte sílu slunečních paprsků, byť se vám jeví jako slabé. Pigmentové skvrny se mohou objevit i po kratším slunění – i když se sluníčko schovává za mraky. Proto nikdy nepodceňujte ochranu pokožky a pořiďte si kvalitní opalovací krém s vyšším SPF faktorem. A nevycházejte ven bez slunečních brýlí; k nadměrné pigmentaci často dochází i v blízkosti očí.

Do solária raději ne

Velkou chybou je kombinace solária a přirozeného chytání bronzu. Pokud vás napadlo, že „posílíte“ pokožku před dovolenou právě tímto způsobem, okamžitě od svého záměru upusťte. Některé zdroje sice tvrdí, že je solárko nezávadné či dokonce zdravější než sluníčko, odborníci z řad dermatologů se však shodují na opačném názoru. Kromě ztráty přirozené vlhkosti a rychlejšího stárnutí vaší pokožce hrozí i pigmentové skvrny.

Vylepšete jídelníček

Ke krásnému opálení vám pomůže mrkev s obsahem důležitého antioxidantu jménem betakaroten. Ještě o něco více ho najdete v batátech a kapustě. K významným zdrojům patří také kedluben, špenát, mangold, hlávkový salát a dýně.

Když se pigmentové skvrny objeví

Ať děláte, co děláte, přesto jste svou pokožku před hyperpigmentací neochránila? Pak se vám bude hodit krém na pigmentové skvrny od Biodermy na bázi inovativní technologie LumiReveal. Redukuje již vzniklé tmavé skvrny a slouží jako prevence tvorby nových. Pleť je díky němu jasnější a vitálnější.

Více se o hyperpigmentaci a možnostech řešení dozvíte na www.pigmentbio.cz.

About Hanka

Hanka
Ahoj, jsem Hanka. Baví mě fitness, zdravá strava a věčný boj s nadbytečnými kilogramy :) Pokud máte zájem o uveřejnění článku, či cokoliv jiného, klidně napište :) xfit.redakce@gmail.com