lady-602881_640

Dámy jednoduše milují šperky

Dámy jednoduše milují šperky, ať zlaté či stříbrné. Ovšem vaši vášeň vám může nepříjemně zkomplikovat alergie. Odborníci ji definují přesně jako kontaktní exzém. Projevuje se se zpočátku nenápadně. Kůže je zarudlá, svědí. Později bolí, objeví se nepříjemné puchýřky. Ty se dají řešit za pomoci mastí atd., ovšem se samotnou příčinou alergie vám nepomohou ani na dermatologii. Bránit se můžete jen do jisté míry. Lékaři nedoporučují se šperky sportovat, ani se věnovat úklidu. Mohlo by totiž dojít k narušení přirozené ochranné vrstvy kůže. Což znamená mnohem snazší průnik dráždivé látky.

Jde o jednu z nejrozšířenějších alergií a počet postižených stále stoupá. Mezi nejčastější alergeny patří nikl, uvádí se, že přecitlivělostí na něj trpí v Evropě asi šestnáct procent lidí.

Kudy z toho ven? Víte, že samotné stříbrné náušnice vám vzdor různým pověrám většinou výše popsané nepříjemnosti nezpůsobí? Na vině je to, že stříbro se pro výrobu šperků nepoužívá ryzí. Takový kov je nevhodný, protože je příliš měkký, takže se pro zvýšení pevnosti přidávají i další. A jakmile výrobce použil nikl, problém je obvykle na světě.

Jak z toho ven? Sledujte složení šperků, přesně by vám ho měl být schopen říct šperkař. Jistým vodítkem budiž následující: Setkat se můžete poměrně často s označením 925/000 (tzv. sterlingové stříbro), což znamená, že ve šperku bylo použito 92,5 % stříbra a 7,5 % dalšího kovu. Obvykle to bývá měď, takže s takovou ozdobou by citliví jedinci mít problém neměli. V dnešní době se kvůli vylepšení vzhledu stříbrných šperků často používá rhodium. Jde současně o kov nealergenní. Pokud už doma máte nějaký ten stříbrný prsten, který ovšem vaše kůže nesnese, můžete si ho ve zlatnictví nechat potáhnout rhodiem i dodatečně, byť je to kov poměrně drahý, takže tato úprava je finančně poněkud náročnější.

A pomoci si můžete i ryze domácí metodou: Stačí šperky v místě kontaktu s pokožkou přetřít průhledným lakem na nehty. Vrstva se sice časem otře, jak ho budete nosit, ale není problém ji zase obnovit. A nechtěným projevům alergie tak poměrně spolehlivě zabráníte.

About Hanka

Hanka
Ahoj, jsem Hanka. Baví mě fitness, zdravá strava a věčný boj s nadbytečnými kilogramy :) Pokud máte zájem o uveřejnění článku, či cokoliv jiného, klidně napište :) xfit.redakce@gmail.com