Co se dá udělat s jizvami?

Jizvy představují pro svého nositele poměrně závažný estetický problém. Máte i vy na svém těle podobný nedostatek a rádi byste se jej zbavili? Učiňte přítrž skrývání pod oblečením nebo vrstvou make-upu. Jizvy dokážeme s velmi dobrými výsledky zmírnit. Jak?

Co se dá udělat s jizvami?

Vhodnější je z hlediska dermatologie používat spíše termín korekce nežli odstranění. Úplně zbavit se jich možné není. V podstatě můžeme velmi jednoduše říci, že vznikne-li jizva, organismus v této situaci dal přednost zacelení narušeného povrchu před kompletní obnovou veškerých tkání. Je tvořena kolagenním vazivem, chybí tu elastická vlákna.

Nevyhnutelně se takto zhojit kůže musí, dojde-li k hlubšímu poranění. Tomuto procesu nelze žádným způsobem zabránit. Bez jizev se hojí jen povrchová poškození, případně se s tímto jevem lze u člověka setkat ještě v rané fázi prenatálního vývoje. V takovémto případě hovoříme o jizvě normální, jinou situaci znamenají jizvy takzvaně patologické.

Na jizvy čerstvé, to znamená do šesti měsíců, se s úspěchem dá aplikovat laser cévní, ale dokážeme s dobrými výsledky upravit i ty starší. Pozor, vzhled jizvy se dokáže ještě sám časem spontánně zlepšit sám, neboť bledne a zplošťuje se, proto není potřeba k jakémukoli zákroku přistupovat příliš brzy.

Faktem zůstává, že jizvy se mohou změnit i nežádoucím způsobem a z původně normální se ta patologická rozvine teprve postupem času, sklony k tomu mívají keloidní jizvy, které vás tak mohou překvapit i několik měsíců po vzniku rány, v tomto případě je navíc jen mimořádně obtížně uplatnitelná jakákoli prevence. Pak je nezbytné zvolit jejich úpravu.

Jak to probíhá?

Metod existuje celá řada, nicméně v posledních desetiletích patří k těm nejčastějším hlavně odstranění jizev laserem.

Dobré zkušenosti jsou zaznamenány hlavně s laserem YAG, jehož paprsek můžeme velmi přesně zacílit na konkrétní místo, aniž bychom pulzem poškodili okolní pokožku. To představuje pro ošetřovaného mnohem šetrnější postup.

Případně lze zvolit klasický frakční CO2 laser, jehož účinky už jsou o něco výraznější. Dochází tu k rozsáhlejší destrukci vrchní vrstvy pokožky, která je odpařena, přesto ovšem zůstávají oblasti, které nejsou zasaženy, což napomůže k rychlejšímu hojení. Jde tedy o metodu vůči pacientovi velmi ohleduplnou a není třeba z ní mít strach. Zbylé vrstvy kůže se pak nacházejí pod vlivem tepla. To vše se postará o výsledek v podobě vyhlazené pokožky.

Kterou metodu volíme na klinice Altos?

Přednost pro dosažený efekt dáváme především modernímu CO2 laseru SmartXide2, který v sobě kombinuje právě CO2 a diodové lasery. Toto spojení představuje naprosto výjimečný produkt, na trhu dosud unikátní. V praxi to znamená zvýšení účinku, leč šetrnější postup při vlastním zákroku, ošetření nebolí a nevyřadí vás z běžného života.

About Hanka

Hanka
Ahoj, jsem Hanka. Baví mě fitness, zdravá strava a věčný boj s nadbytečnými kilogramy :) Pokud máte zájem o uveřejnění článku, či cokoliv jiného, klidně napište :) xfit.redakce@gmail.com