Myslete na Francii, myslete na Paříž. Ale pokud jste již viděli Monu Lisu v Louvru, vylezli na Eiffelovu věž a udělali si výlet lodí po Seině, je čas podívat se na další francouzské dobrodružství jižněji.

Lyon je druhým francouzským městem a nabízí návštěvníkům mnohem přívětivější a zvládnutelnější zážitek než jeho slavnější sestra. Historie města sahá až k Římanům, je to pulzující, multikulturní metropole a gastronomická scéna je pravděpodobně nejlepší ve Francii.

Zde je pět důvodů, proč navštívit Lyon.

Lyonem protékají dvě řeky

Středem Lyonu protéká ne jedna, ale dvě mohutné řeky, Rhona a Saone. To znamená, že velké části městské oblasti se rozprostíraly podél malebných břehů řek.

Musee des soutoky

Musee des confluances Obrázek od Ben Kerckx z Pixabay

Můžete chodit nebo jezdit na kole podél nábřeží a přes mosty a nikdy nebudete daleko od atraktivního výhledu na řeku. Místo setkání dvou řek je samo o sobě turistickou atrakcí, kterou stojí za to vidět současně s návštěvou Confluence Museum s jeho galeriemi přírodní historie.

Architektura

Bazilika Fourvière

Fourvière Basilica Obrázek od Gwladys Jativa z Pixabay

Lyonnaisové stavěli ve svém městě pozoruhodné budovy již od jeho počátků. Nad Starým Městem jsou vedle sebe dvě římská divadla; bílá bazilika Notre-Dame de Fourvière se nápadně tyčí na vrcholu kopce; a mezi náměstími, obchody a restauracemi je spousta historických kostelů.

Hotel Dieu z 18. století dominuje jednomu břehu Rhony, korunovanému rozlehlou kupolí, a právě zde najdete 5* Intercontinental Lyon Hotel Dieu, nejlepší místo k pobytu ve městě. Fanoušky současného architektonického designu zaujme moderní vertikální přístavba Opéra de Lyon, ocelová a skleněná konstrukce, ve které sídlí Confluence Museum, a živá zelená centrála Euronews v přestavěné oblasti doků.

Muzea

Je vzácné najít jiné než hlavní město s tak fantastickým výběrem muzeí: v tomto ohledu mi Lyon připomínal New York. Gallo-římské muzeum je brutalistická betonová stavba vestavěná do svahu nad římskými divadly a vypráví příběh římské historie Lyonu. Muzeum historie Lyonu se nachází na Starém Městě, sdílí budovu s Muzeem loutek a pokrývá mnohem delší historické období.

Milovníci umění by měli strávit celý den v galeriích Musee des Beaux Arts, kde najdete vše od staroegyptských mumií po nábytek ve stylu art deco; a existují také některé menší, specializované sbírky, jako je Museum Soieries Brochier, soukromé muzeum hedvábí. The Lyon City Card (od 26,90 EUR) vám dává bezplatný vstup do všech lyonských muzeí a také bezplatné používání veřejné dopravy.

Pohybovat se po Lyonu veřejnou dopravou je snadné.

Lyonské staré město je dostupné pěšky, ale leží mezi řekou a strmým kopcem, na jehož vrcholu jsou hlavní turistické atrakce včetně baziliky a římských divadel.

Naštěstí má Lyon vynikající síť veřejné dopravy, která je rychlá, cenově dostupná a dosáhne všude, kam byste chtěli jet.

Lanovka spojuje Staré Město a vrchol kopce; a jinde můžete cestovat autobusem, tramvají nebo metrem. Investice do veřejné dopravy se vyplatila, protože v centru města je mnohem menší provoz než v jiných městech srovnatelné velikosti a také znečištění ovzduší je nižší.

Jídlo

Každý výlet do Francie je gastronomickým potěšením, ale Lyon má silný nárok na to, že je hlavním městem jídla země. Trhy jsou lákavé svou řadou nádherných čerstvých produktů, je zde 20 restaurací oceněných hvězdičkou Michelin a každá čtvrť má bohatý výběr barů, kaváren a rodinných restaurací, ze kterých si můžete vybrat.

Pokud chcete ochutnat místní jídla, nejlepší možností je vyhledat Bouchon Lyonnais. Tento název je dán těm podnikům, které podávají tradiční městskou kuchyni.

Během dlouhého víkendu jsem snědl menu půl tuctu těchto podniků: Le Bistro d'Abel a Chez Lucien byly obzvláště oblíbené.

Musíte také navštívit Les Halles de Lyon Paul Bocuse, krytý trh s potravinami v Lyonu, který je pojmenován po nejslavnějším šéfkuchaři města a má největší stánky se sýrem, jaké jsem kdy viděl.

Čtěte také: 24 hodin v Lyonu

Krabice s fakty

LÉTAT: British Airways létá přímo z Londýna Gatwick do Lyonu za zpáteční cenu 69 GBP.

POBYT: Zůstaňte ve velkolepém Intercontinental Lyon Hotel Dieu od 261 GBP za noc.

Další hotely v Lyonu…

JÍST: Le Bistro d'Abel a Chez Lucien

PROHLÍDKA: Lyon Old Town Food Tour

Doporučené výlety

Lyon výlety a aktivity

Další výlety a aktivity v Lyonu…Časté dotazy

5 hlavních důvodů, proč navštívit Lyon ve Francii

1. Lyon je gastronomickým rájem s mnoha skvělými restauracemi a trhy.

2. Má bohatou historii a mnoho historických památek, jako jsou staré kostely a hradby.

3. Lyon je také domovem mnoha uměleckých galerií a muzeí.

4. Má krásnou přírodu a blízkost Alp, což nabízí možnost pro venkovní aktivity.

5. Ve městě se odehrávají mnohé kulturní události a festivaly, které stojí za návštěvu.


Myslete na Francii, myslete na Paříž. Ale pokud jste již viděli Monu Lisu v Louvru, vylezli na Eiffelovu věž a udělali si výlet lodí po Seině, je čas podívat se na další francouzské dobrodružství jižněji.

Lyon je druhým francouzským městem a nabízí návštěvníkům mnohem přívětivější a zvládnutelnější zážitek než jeho slavnější sestra. Historie města sahá až k Římanům, je to pulzující, multikulturní metropole a gastronomická scéna je pravděpodobně nejlepší ve Francii.

Zde je pět důvodů, proč navštívit Lyon.

  • Lyonem protékají dvě řeky
  • Architektura
  • Muzea
  • Pohybovat se po Lyonu veřejnou dopravou je snadné.
  • Jídlo

Pokud se vám náš článek líbil, budu ráda, když si přečtěte nějaký další článek a případně nám napíšete i vaší zkušenost.


Kategorie – Dovolená a cestování

Předchozí článekKeramické hodinky pro ženy: Luxusní a odolné kousky do každodenního nošení✅
Další článekJak vybrat dokonalé dámské hodinky s koženým řemínkem✅
Ahoj, jmenuji se Hanka a jsem blogerka, která se specializuje na témata pro moderní ženy. Snažím se inspirovat a motivovat ženy, aby žily svůj život naplno a nezávisle. Na mém blogu se zaměřuji na různá témata, jako jsou móda, krása, zdraví, vztahy, kariéra a cestování. Mám velkou vášeň pro psaní a ráda sdílím své myšlenky a zkušenosti s ostatními. Snažím se psát z osobní zkušenosti a zahrnuji do svých článků i příběhy a rady od jiných žen. Věřím, že sdílení našich příběhů může pomoci a motivovat druhé ženy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno