Home Cestování a dovolená 11 věcí, které byste měli vědět, než navštívíte Murchison Falls

11 věcí, které byste měli vědět, než navštívíte Murchison Falls

0
11 věcí, které byste měli vědět, než navštívíte Murchison Falls

Murchison Falls (Kabalega Falls) je jednou z největších turistických atrakcí Ugandy a jedním z nejmohutnějších vodopádů na světě.

Murchison Falls na Victoria Nile v Ugandě byly na mém bucket listu už dlouho. Nedávno jsem měl možnost být svědkem naprosté síly tohoto vodopádu na své cestě do Ugandy a ze své návštěvy jsem se toho tolik naučil.

Věděli jste například, že voda neprotéká na délku větší, než je délka velkého SUV? Nebo, že Murchison Falls je součástí Murchison Falls Conservation Area, která se rozprostírá přes celé území 3 840 kilometrů čtverečních (1 483 čtverečních mil), což z něj činí největší chráněnou oblast v Ugandě.

V této příručce vám prozradím 10 věcí, které bych si přál vědět před návštěvou, podrobně uvedu praktické informace, jako jsou různé způsoby, jak prozkoumat vodopády a nejlepší časy k návštěvě.

Podle Olly Gaspar, cestovatel, cestovatel blogger a fotograf více než 5 let s více než 600 publikovanými cestovními průvodci. Navštěvuji každé místo, o kterém píšu, a sdílím skutečné tipy z toho, co jsem se naučil.

1. Murchison Falls by mohl být nejsilnější vodopád na světě

Zatímco mnozí tvrdí, že Murchison Falls je nejsilnější vodopád na světě, pravdou je, že záleží na tom, jak změříte 'Napájení'.

Pokud vezmeme v úvahu objem vody za sekundu a výšku pádu, další vodopády, jako jsou vodopády Iguazu, Viktoriiny vodopády a dokonce Niagarské vodopády, by mohly tento titul zpochybnit na základě kritérií, jako je šířka, průtok a samotný objem vody.

Většina odborníků měří sílu vodopádu z hlediska jeho průtok a výšku, ze které voda padá. U Murchison Falls, síly řeky Victoria Nile 300 metrů krychlových (10 594 kubických stop) vody za sekundu hřmící skrz Ďáblův kotel, extrémně úzkou soutěsku sotva 7 metrů široký (23 ft), než se zřítila o 43 metrů (141 ft) níže a nakonec tekla do jezera Albert.

Je tedy Murchison Falls nejmocnějším vodopádem na světě?

Ukazuje se, že Murchison Falls je nejsilnější vodopád založený na objem vody protlačovaný zúženým prostorem. Nicméně, pokud jde o průtok, Vodopády Inga v DRC je nejvýkonnější – pokud ho považujete za skutečný vodopád a ne za peřeje.

Podle mých zkušeností stojím vedle Murchison Falls rozhodně cítí jako by to byl nejsilnější proud ze všech vodopádů, které jsem kdy navštívil!

2. Můžete se projet lodí na úpatí Murchison Falls

Zdaleka jedním z nejlepších způsobů, jak být svědky síly Murchison Falls, je plavba lodí po Viktoriině Nilu k úpatí vodopádů.

Kromě toho jsou tyto plavby lodí jedním z nejlepších zážitků z pozorování divoké zvěře, které můžete v parku zažít, a to zblízka a osobně s hrochy, krokodýly nilskými a četnými druhy ptáků, jako je africký orel rybí a vodní ptactvo, jako je ledňáček malachitský.

  • Odjezdy: Dědictví Marina v Paraa je hlavní výchozí bod poblíž Odpočinkový tábor Red Chilli.
  • Časování: Možnosti plavby ráno, odpoledne a dokonce i při západu slunce.
  • Doba trvání: Výlety trvají 2-3 hodiny zpět.
  • Rezervace: Přímo v Paraa v Heritage Marina. Jděte nahoru do hlavní budovy a tam je stůl, kde si můžete rezervovat a zaplatit.
  • Náklady: 30 USD pro cizince (30 000 UGX pro Uganďany).

Rozhodli jsme se podniknout safari lodí do Murchison Falls odpoledne před projížďkami za zvěří v národním parku a to byl skvělý čas, protože jsme mohli být svědky permanentní duhy v plné síle nad vodopády!

Podél řek jsme často zastavovali, abychom viděli hrochy, krokodýly a různé druhy ptáků a výlet zahrnoval velmi poučný komentář. Nakonec náš řidič zastavil loď za velkým skalnatým výběžkem, kde jsme se mohli kochat výhledem, aniž by nás jeho síla tlačila po proudu.

3. Nebo výlet na vrchol vodopádů

Pokud opravdu chcete být svědky skutečné síly a mohutnosti Murchisonských vodopádů, vřele doporučuji vydat se na vrchol! Zatímco dříve jste mohli vyjít na vrchol z konce plavby lodí, toto je dočasně uzavřeno.

Chcete-li tedy podniknout tuto túru nyní, budete muset zajet na velké parkoviště přímo nad vodopády. Náš průvodce Nathan z Elysonova dobrodružství (vřele doporučuji) nás sem vzal brzy ráno před odjezdem z parku.

Místo parkování: Parkoviště

Z parkoviště je túra poměrně snadná, trvá jen asi 10 minut chůze 500 metrů k první vyhlídkové plošině, odkud je neuvěřitelný výhled na vodopád tekoucí po Viktoriině Nilu.

Z této vyhlídky jsme pokračovali zpět nahoru 300 metrů před rozcestí vedoucí vlevo. Tato stezka vede až na samý vrchol vodopádu, což je nejlepší místo, jak se dostat do blízkosti Ďáblova kotle a stálé duhy!

4. Krokodýli nilští se vyhřívají pod vodopády

Pro milovníky divoké zvěře je jednou z nejvíce vzrušujících památek na Murchison Falls přítomnost velkých krokodýlů nilských, kteří často sedí pod vodopádem.

Tato prastará stvoření sedí a čekají, až si pochutnají na rybách, omráčeni prudkým pádem vodopádů.

Spropitné: Pokud se vydáte na plavbu lodí, je velmi vysoká šance, že tyto krokodýly zahlédnete! Nebyl jsem schopen zahlédnout žádné z vrcholu vodopádů, protože to bylo příliš daleko.

Dokážete zahlédnout nějaké krokodýly?

5. Vodopád se nachází v nejstarším a největším safari parku v Ugandě

Ne, není to všechno jen o vodopádu! Národní park Murchison Falls je největší chráněnou oblastí Ugandy a také jednou z nejstarších, která byla založena již v roce 1926.

Vzhledem k obrovské rozloze parku zde najdete širokou škálu rozmanitých ekosystémů a krajin, od savan, lesů a říčních lesů až po mokřady, rozdělené mocným Viktoriiny Nilem.

Takže když plánujete návštěvu vodopádu, nezapomeňte si naplánovat nějaké herní jízdy! Po návštěvě jiných přírodních parků, jako jsou národní parky Kibale, Queen Elizabeth, Bwindi a Lake Mburo, si stále myslím, že tento je jedním z nejunikátnějších a nejrozmanitějších v Ugandě!

6. Toto je jedno z nejlepších safari a herních míst v Ugandě

Rozlehlá krajina parku o rozloze více než 3 840 kilometrů čtverečních je domovem čtyři z „velké pětky“ včetně lvů, leopardů, slonů a buvolů. Bohužel, zatímco jižní bílý nosorožec se dříve toulal parkem, posledního skutečně divokého bílého nosorožce v Ugandě zabili pytláci v roce 1983.

Na naší cestě jsme viděli čtyři z Velké pětky. Ale to byl jen začátek – park je domovem více než 556 druhů ptáků, 144 savců, 51 plazů a 51 obojživelníků. Ugandský úřad pro divokou zvěř.

Viděli jsme mnoho velkých savců, včetně jelena Jacksonova, paviánů olivovníků, ugandských kobů, opic bílých colobusů a žiraf. Pozorováním ptáků jsme také zahlédli mnoho druhů včetně zoborožce habešského a volavek goliášských. Shoebill jsme bohužel nezaznamenali, ale je to možné zde.

Bylo to více než 2 celé dny prozkoumávání parku. Vřele doporučuji zůstat alespoň jednu nebo dvě noci, abyste po návštěvě vodopádu vytěžili maximum ze zážitků s divokou zvěří.

Spropitné: Pokud chcete spatřit bílé nosorožce, poslední z velké pětky v Ugandě, můžete tak učinit v nedaleké rezervaci pro nosorožce Ziwa.

Na Safari s Elyson Adventures!

7. Můžete zůstat poblíž vodopádu v Safari Lodge

Věděli jste, že v národním parku jsou stovky chat s možnostmi od levných chat až po luxusní?

Mnoho ubytování nabízí úžasný výhled na řeku Nil a poskytuje snadný přístup k aktivitám v parku a odjezdům na projížďky za zvěří.

Zde jsou 3 nejlepší výběry safari chat v národním parku Murchison Falls s možnostmi pro každý rozpočet.

1. Bambusová vesnice Luxus

Pohodlné a stylové ukryté mezi národním parkem. S luxusními glampingovými stany, snídaní a la carte a nepřekonatelným bazénem to stojí za peníze navíc.

2. Tábor žiraf Murchison Top-Pick

Nachází se v národním parku a umožňuje setkání s divokou zvěří a neuvěřitelné výhledy na řeku. S venkovním krbem a rodinnými pokoji. Je to top výběr díky své poloze a ceně.

3. Nkundwa Nil View Lodge Střední rozsah

25 minut jízdy od brány národního parku je to skvělá volba pro ty, kteří hledají relaxační pobyt. Může se pochlubit bazénem, ​​grilem a bezplatným Wi-Fi. Skvělé pro ty, kteří chtějí ušetřit peníze.

8. Období sucha je nejlepší doba k návštěvě

Nejlepší doba k návštěvě Ugandy a národního parku Murchison Falls je v období sucha od prosince do února a od června do září.

V těchto měsících je počasí mnohem příznivější, srážek je výrazně méně. Výsledkem je lepší pozorování divoké zvěře a plavby lodí a pěší turistika k vodopádům jsou dostupnější a příjemnější.

Kromě toho se během této sezóny zvířata obvykle shromažďují kolem vodních zdrojů, což zvyšuje vaše šance, že zahlédnete vzácného savce, ptáka nebo plaza na plavbách lodí nebo při projížďkách za zvěří.

Řeka Nil v období sucha

Důležité je, a to, co jsem před návštěvou nevěděl, je, že v období sucha snížená aktivita komárů činí toto období mnohem pohodlnějším a výrazně snižuje riziko malárie.

Je ale vodopád tak silný jako období dešťů? Snížení deště nijak významně neovlivňuje sílu vodopádů kvůli rozsáhlé oblasti povodí na severním konci Albertinského příkopového údolí řeky Nil. Zatímco Murchison Falls je silnější během vlhkého období, je to stále velmi působivý pohled v období sucha, jak můžete vidět z mých fotografií.

9. Sloni z Murchison Falls jsou větší než jiné části Ugandy

Dalším skvělým důvodem k návštěvě jsou sloni v národním parku Murchison Falls obvykle větší než sloni v jiných částech Ugandy!

Tento rozdíl ve velikosti je způsoben bohatou a rozmanitou vegetací parku, která poskytuje bohatou stravu stovkám slonů, kteří se zde potulují. Velikost parku umožňuje slonům volně se toulat a živit se řadou výživných zdrojů potravy, což je v průměru dělá většími.

Není divu, že před více než padesáti lety měl Murchison Falls nejvyšší počet slonů na kilometr čtvereční v celé Africe!

10. Murchison Falls je jen 4-5 hodin od Kampaly

S tak divokou, nedotčenou přírodou byste si mysleli, že Murchison Falls je tak vzdálený jako pohoří Rwenzori! Pravdou je, že existuje pohodlná dálnice, díky které jsou vodopády Murchison Falls velmi snadno dostupné z hlavního města Ugandy, Kampaly.

Murchison Falls byl ve skutečnosti jedním z prvních parků, které jsme navštívili na našem dlouhém safari okruhu kolem Ugandy, hned po rezervaci Ziwa Rhino Sanctuary.

11. Trekking lesních šimpanzů Budongo se nachází v blízkosti vodopádu

Chcete trekovat se šimpanzi v Ugandě? I když doporučuji Chimpanzee Trekking v Kibale, je také možné to udělat relativně poblíž Murchison Falls. Chráněná oblast Murchison Falls, ale odlišná od oblastí hlavního parku, což by mohlo ovlivnit plánování cesty.

Budongo Forest leží v širší chráněné oblasti Murchison Falls a je to rozsáhlý mahagonový les, který je domovem jedné z největších populací divokých šimpanzů ve východní Africe s více než 600 jedinci v době psaní tohoto článku.

Pokud jedete do Murchison Falls z jihu, budete cestou míjet tento les, což je skvělé, pokud chcete tento zážitek spojit s výletem k vodopádu.

11 věcí, které byste měli vědět, než navštívíte Murchison Falls

1. Kde se nachází Murchison Falls?

Murchison Falls se nachází v Ugandě, na řece Nil.

2. Jak se tam dostanete?

Nejlepší způsob, jak se dostat do Murchison Falls, je autem nebo organizovaným zájezdem.

3. Jaké jsou nejlepší časy k návštěvě?

Nejlepší časy k návštěvě Murchison Falls jsou v období sucha, tj. od prosince do února a od června do září.

4. Co si vzít s sebou?

Nenechte doma repelent proti komárům, sluneční brýle, opalovací krém a vhodné oblečení.

5. Kterou cestou se vydat?

Existuje několik tras k Murchison Falls, ale nejoblíbenější je safari po národním parku.

6. Jaké zvířata můžete vidět?

V národním parku Murchison Falls můžete spatřit různá zvířata, včetně slonů, lvů, leopardů a krokodýlů.

7. Jaké aktivity můžete dělat?

Mezi oblíbené aktivity v Murchison Falls patří safari, loďní výlety po Nilu a turistika.

8. Jaká je povětrnostní klima?

V Murchison Falls je tropické klima s vysokou vlhkostí a vysokými teplotami.

9. Kde se ubytovat?

V okolí Murchison Falls je řada ubytovacích možností, od luxusních resortů po kempování.

10. Co je důležité si zapamatovat?

Respektujte přírodu a zvířata, a pamatujte na to, že jste jen návštěvníci v jejich domově.

11. Jaká je doporučená délka pobytu?

Doporučuje se zůstat v Murchison Falls minimálně 2-3 dny, abyste stihli všechny zajímavosti a aktivity.

Murchison Falls (Kabalega Falls) je jednou z největších turistických atrakcí Ugandy a jedním z nejmohutnějších vodopádů na světě.

Murchison Falls na Victoria Nile v Ugandě byly na mém bucket listu už dlouho. Nedávno jsem měl možnost být svědkem naprosté síly tohoto vodopádu na své cestě do Ugandy a ze své návštěvy jsem se toho tolik naučil.

Věděli jste například, že voda neprotéká na délku větší, než je délka velkého SUV? Nebo, že Murchison Falls je součástí Murchison Falls Conservation Area, která se rozprostírá přes celé území 3 840 kilometrů čtverečních (1 483 čtverečních mil), což z něj činí největší chráněnou oblast v Ugandě.

V této příručce vám prozradím 10 věcí, které bych si přál vědět před návštěvou, podrobně uvedu praktické informace, jako jsou různé způsoby, jak prozkoumat vodopády a nejlepší časy k návštěvě.

Podle Olly Gaspar, cestovatel, cestovatel blogger a fotograf více než 5 let s více než 600 publikovanými cestovními průvodci. Navštěvuji každé místo, o kterém píšu, a sdílím skutečné tipy z toho, co jsem se naučil.

1. Murchison Falls by mohl být nejsilnější vodopád na světě

Zatímco mnozí tvrdí, že Murchison Falls je nejsilnější vodopád na světě, pravdou je, že záleží na tom, jak změříte 'Napájení'.

Pokud se vám náš článek líbil, budu ráda, když si přečtěte nějaký další článek a případně nám napíšete i vaší zkušenost.


Kategorie – Dovolená a cestování

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here